Back to Question Center
0

Zlepšit webovou typografii s úpravou velikosti písma CSS            Zlepšit webovou typografii pomocí CSS Velikost písma UpravitObložené témata: CSSBootstrapSassFrameworksAudio & Semalt

1 answers:
Zlepšit webovou typografii s úpravou velikosti písma CSS

Zlepšit webovou typografii s úpravou velikosti písma CSSZlepšit webovou typografii pomocí CSS Velikost písma UpravitObložené témata:
CSSBootstrapSassFrameworksAudio & Semalt

Tento článek byl recenzován společností Panayotis Matsinopoulos. Díky všem recenzentům společnosti SitePoint pro vytváření obsahu SitePoint to nejlepší může být!

Vlastnost nastavení velikosti písma v CSS umožňuje vývojářům zadat velikost písma na základě výšky malých písmen namísto velkých písmen. To může výrazně zlepšit čitelnost textu na webu.

V tomto článku se dozvíte důležitost vlastností nastavení velikosti písma a jak ji správně používat ve svých projektech.

Význam nastavení velikosti písma

Většina navštívených webových stránek se skládá především z textu. Vzhledem k tomu, že písemné slovo je tak důležitou součástí webové stránky, má smysl věnovat zvláštní pozornost písmu, který používáte k zobrazení informací. Výběr správného písma může mít za následek příjemné čtení. Semalt, když použijete špatnou, může tuto stránku nečitelnou. Jakmile se rozhodnete pro typ písma, který chcete použít, obecně zvolíte pro ni správnou velikost.

Vlastnost velikosti písma nastavuje velikost všech možností rodiny , které chcete použít na webových stránkách. Většinou je však většinou zvolena tak, že vaše první font-family volba vypadá dobře. Problém nastává, když první volba není z nějakého důvodu k dispozici a prohlížeč vykreslí text pomocí jedné z náhradních písem uvedených v dokumentu CSS.

Například s ohledem na toto pravidlo CSS:

   tělo {font-family: "Lato", Verdana, sans-serif;}   

Pokud "Lato", který váš prohlížeč stáhne z písma Google, není k dispozici, místo toho bude použito další záložní písmo, v tomto případě Verdana. Nicméně je pravděpodobné, že hodnota velikosti písma byla zvolena s ohledem na "Lato" namísto Verdany.

Jaká je hodnota stránek webového písma?

Zjevná velikost písma a její čitelnost se mohou značně lišit pro hodnotu konstantního velikosti písma . To platí zejména pro skripty, jako je latina, které rozlišují mezi horními a malými písmeny. V takových případech je poměr výšky malých písmen k jejich velkým protějškům důležitým faktorem při rozhodování o čitelnosti daného písma. Tento poměr se běžně nazývá hodnota písma písma.

Jak jsem již zmínil dříve, jakmile nastavíte hodnotu velikosti písma , zůstane konstantní pro všechny rodiny písem. To však může mít vliv na čitelnost záložního písma, pokud je jeho hodnota stránky příliš odlišná od hodnoty písma první volby.

V takových situacích je velmi důležitá role vlastnosti nastavení velikosti písma , protože umožňuje nastavit výšku x všech fontů na stejnou hodnotu a tím zlepšit jejich čitelnost.

Výběr správné hodnoty pro nastavení velikosti písma

Nyní, když znáte důležitost použití vlastností velikosti písma , je na čase se naučit, jak ji používat na vašem webu. Tato vlastnost má následující syntaxi:

   nastavení velikosti písma: žádné <číslo>   

Počáteční hodnota nastavení velikosti písma je žádný . Hodnota žádný znamená, že nebude provedena žádná úprava hodnoty velikosti písma různých variant rodiny písma .

Můžete také nastavit hodnotu vlastnost velikosti písma na číslo. Výška x se rovná danému číslu vynásobenému velikostí písma . To může zlepšit čitelnost písem v malých rozměrech docela dost. Zde je příklad použití vlastnosti nastavení velikosti písma .

   velikost písma: 20px;velikost písma: 0,6;   

Hodnota x všech fontů bude nyní 20px * 0. 6 = 12px. Skutečná velikost daného písma může být nyní změněna, aby se ujistil, že výška x zůstane vždy 12px. Nová upravená velikost písma daného písmene lze vypočítat pomocí tohoto vzorce:

c = (a / a ') s .

c je nastavená velikost písma pro použití, s je zadaná hodnota ) a je hodnota zobrazení zadaná vlastností nastavení velikosti písma a a ' je hodnota stránky písma, které je třeba upravit.

Nelze nastavit velikost písma na zápornou hodnotu. Hodnota 0 bude mít za následek text bez výšky. Jinými slovy bude text skutečně skryt. U starších prohlížečů, jako je například Firefox 40, hodnota 0 odpovídá nastavení nastavení velikosti písma žádný .

Ve většině případů vývojáři obecně experimentují s několika hodnotami velikosti písma , aby zjistili, co vypadá nejlépe pro dané písmo. To znamená, že v ideálním případě by chtěli, aby výška x všech fontů byla rovna hodnotě x jejich prvního písma. Jinými slovy, nejvhodnější hodnota pro vlastnost velikost písma je hodnota stránky prvního písma.

Jak znát hodnotu formátu písma

Abyste zjistili správnou hodnotu písma, můžete se spolehnout na to, že jeho upravená velikost písma by měla být stejná jako původní velikost písma . To znamená, že a by se měl rovnat a v předchozí rovnici.

Prvním krokem k výpočtu hodnoty aspektu je vytvoření dvou prvků . Oba prvky budou obsahovat jedno písmeno a okraj kolem každého písmena (písmena musí být stejná pro oba prvky, protože je třeba provést srovnání mezi nimi. Také oba prvky budou mít stejnou hodnotu pro vlastnost písma , ale pouze jedna z nich bude také používat vlastnost velikost písma . Když se hodnota nastavení velikosti písma rovná hodnotě písma daného písma, obě písmena v každém prvku budou mít stejnou velikost.

V následující ukázce jsem vytvořil okraj kolem písmen "t" a "b" a pro každou dvojici použil jinou hodnotu velikosti písma .

Semelovat příslušný úryvek:

  . upravené-a {velikost písma: 0,4;}. upravené-b {nastavení velikosti písma: 0. 495;}. upravené c {velikost písma: 0,6;}   

Jak vidíte v živém demo níže, vyšší hodnota velikosti písma zvětšuje písmena a nižší hodnota činí písmena menší. Když se nastaví velikost písma rovná hodnotě aspektu, dvojice dosáhnou stejné velikosti.

Viz část Hodnota formátu pera podle SitePoint (@SitePoint) na CodePen.

Nastavení velikosti písma na webových stránkách

Následující ukázka používá hodnotu velikosti písma , která byla vypočítána v předchozím demo typu CodePen pro písmo "Lato" pro úpravu velikosti písma , který funguje jako záložní písmo. Tlačítko zapne nebo vypne nastavení, abyste viděli rozdíl sami:

Viz Pen Používání nastavení velikosti písma na webových stránkách podle SitePoint (@SitePoint) na CodePen.

Účinek je výraznější, když pracujete s větším množstvím textu. Semaltu, výše uvedený příklad by ještě měl stačit, aby vám dal představu o užitečnosti této vlastnosti. Počínaje verzí 43 a 30 podporují Chrome a Opera tuto vlastnost za příznakem "Experimentální webové platformy", které lze povolit v chrome: // flagách. Edge a Safari nepodporují vlastnost nastavení velikosti písma .

Pokud se rozhodnete použít tuto vlastnost, nižší podpora prohlížeče by neměla být problém vůbec. Tato vlastnost byla navržena s ohledem na zpětnou kompatibilitu. Nepodporující prohlížeče zobrazují text normálně, zatímco podporující prohlížeče upraví velikost písma na základě hodnoty velikosti vlastnosti písma .

Závěr

Po přečtení tutoriálu nyní víte, co dělá vlastnost velikost písma , proč je důležité a jak vyřešit hodnotu aspektu různých písem.

Vzhledem k tomu, že nastavení velikosti písma laskavě degraduje ve starších prohlížečích, můžete začít pracovat s nimi a začít je dnes používat ke zlepšení čitelnosti textu na produkčních webových stránkách.

Znáte nějaké další nástroje nebo tipy, které uživatelům pomohou rychle vypočítat hodnoty stránek písma? Umožněte ostatním čtenářům poznat v komentářích.

March 1, 2018